معرفی کامل جاهای دیدنی فریدونکنار | آدرس دقیق + عکس

12 خرداد 1402
0 دیدگاه
پرندگان مهاجر در آب های دریا فریدونکنار 745465464163

فریدونکنار یکی از زیباترین شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهرستان با طبیعت خوش‌ آب و هوا و جاذبه‌ های گردشگری منحصر به‌فردش، سالانه تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند. فریدونکنار به دریای خزر، شهرستان بابلسر، شهرستان محمودآباد، بابل و آمل منتهی می‌شود. با سواحل زیبا و شگفت‌انگیزش، این شهرستان یکی از جاذبه‌ های گردشگری شمال کشور است. در سفر به این شهرستان، می‌توانید از تمامی جاهای دیدنی فریدونکنار لذت ببرید و تجربه گردشی فوق‌العاده را تجربه کنید.


📝🚤 لیست جاهای دیدنی فریدونکنار

 1. بندرگاه فریدونکنار
 2. تالاب فریدونکنار
 3. سواحل فریدونکنار
 4. شالیزارهای فریدونکنار
 5. باغ پرندگان فریدونکنار
 6. روستاهای فریدونکنار
 7. پارک لاله فریدون کنار
 8. شهرک ساحلی خزرشهر

✅ معرفی کامل جاذبه های دیدنی فریدونکنار به همراه آدرس

1- بندرگاه فریدونکنار، یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار

بندرگاه فریدونکنار، یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری در فریدونکنار است این بندرگاه در سال 1369 تصویب شد و ساخت آن در سال 1374 آغاز شد. اسکله‌ ها و موج‌ شکن‌ ها در سال 1381 ساخته شدند. بعد از پنج سال شناسایی مرزهای دریایی، فعالیت رسمی شرکت راهبران این بندر آغاز شد. بندرگاه فریدونکنار علاوه بر نقش اقتصادی مهمی که در شهر دارد، یکی از جاذبه‌های دیدنی محسوب می‌شود.

بندرگاه فریدونکنار : بندرگاه فریدونکنار نقش اقتصادی مهمی در شهر دارد که ساخت آن از سال 1374 شروع شد.

📍 آدرس دقیق بندرگاه فریدونکنار (برای مشاهده آدرس دقیق بندرگاه فریدونکنار روی لینک رنگی شده کلیک نمایید)

تاسیسات بندرگاه فریدونکنار 63526345163451
کشتی های باربری و تاسیسات بندرگاه فریدونکنار

2- ساحل فریدونکنار

ساحل فریدونکنار با طول 8 کیلومتر و ویژگی‌هایی مانند کم عمقی، شیب ملایم و بستر شنی، یکی از بهترین مقاصد تفریحی و شنا در شمال کشور است. هر تابستان طرح سالم سازی دریا در این ساحل برگزار می‌شود تا تجربه تفریح و گردشگری برای بازدیدکنندگان بهبود یابد. ساحل فریدونکنار دارای پلاژهای آقایان و بانوان است که امکان شنا و تفریح در آب دریای خزر را فراهم می‌کند. اما حتماً قوانین ایمنی را رعایت کنید و لوازم شنا و لباس اضافه را همراه داشته باشید.

📍 آدرس دقیق ساحل فریدونکنار (برای مشاهده آدرس دقیق ساحل فریدونکنار روی لینک رنگی شده کلیک نمایید)

ساحل آرام و خروشان فریدونکنار 65265265241
موج های خروشان ساحل شنی فریدونکنار

3- دامگاه پرندگان فریدونکنار

دامگاه پرندگان فریدونکنار یکی از جاذبه‌های دیدنی است که به بیش از 87 گونه پرنده مهاجر پناه می‌دهد. این دامگاه با مساحتی حدود 46 هکتار، به عنوان محیطی ایده‌آل برای زندگی پرندگان مهاجر آبزی شناخته می‌شود. در زمان پهلوی احداث شده و پرندگانی نظیر پرستوی دریایی، اردک سفید، بوتیمار کوچک، طاووسک، بلوطی، چنگر نوک سرخ، چنگر و اردک بلوطی را پناه داده است.

قدمت ساخت دامگاه پرندگان فریدونکنار: دوره پهلوی

پرندگان مهاجر در آب های دریا فریدونکنار 745465464163
مهاجرت پرندگان به دریا فریدونکنار در زمستان

4- تالاب فریدونکنار، یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار

تالاب فریدونکنار در جنوبی‌ترین قسمت شهر فریدونکنار واقع شده و این تالاب به عنوان معروف‌ ترین جاهای دیدنی فریدونکنار شناخته می‌شود. با مساحتی بالغ بر 5,400 هکتار، این تالاب در فصل سرما پرندگان مهاجر را به خود جذب می‌کند. برای بازدید از تالاب، زمستان بهترین زمان است. پرندگانی همچون پرلا، غازهای وحشی، عقاب شاهی، حواصیل، مرغابی، باکلان، مرغ سقا، قره غاز، قو، شاهین و غیره به این تالاب مهاجرت می‌کنند. تالاب فریدونکنار در جنوب شرقی شهر قرار دارد و در فهرست کنوانسیون بین‌المللی رامسر به عنوان یکی از اکوسیستم‌های غنی تالابی شمال کشور ثبت شده است. جالب است بدانید که گونه‌ی نادر پرنده‌ی درنای سیبری نیز در فصل مهاجرت به تالاب فریدونکنار حاضر می‌شود.

📍 آدرس دقیق تالاب فریدونکنار_تالاب شیراز (برای مشاهده آدرس دقیق تالاب فریدونکنار روی لینک رنگی شده کلیک نمایید)

پرندگان دریایی تالاب فریدونکنار :

 • پرلا
 • غازهای وحشی
 • عقاب شاهی
 • حواصیل
 • مرغابی
 • باکلان
 • مرغ سق
 • قره غاز
 • قو
 • شاهین
قوهای مهاجر در آب های فریدونکنار 546415665264152
مهاجرت گروهی قوهای مهاجر به دریا فریدونکنار

5- بناهای تاریخی فریدونکنار

بناهای تاریخی در فریدونکنار به عنوان جاذبه‌های دیدنی معروف هستند. تپه‌های چند هزار ساله که حاوی ظروف قدیمی و سفالی است، معروف است و با کاوش در آنها ظروف باستانی کشف شده است. یکی دیگر از بناهای تاریخی فریدونکنار، تپه‌ای است که بر روی آن قلعه‌ای هزار ساله ساخته شده و به عنوان برج دیدبانی مورد استفاده قرار می‌گرفت.تپه‌ های باستانی به تپه‌های چند هزار ساله معروف هستند در این تپه‌ها، ظروف قدیمی و سفالی که شاهد تاریخ قدیمی این منطقه هستند، کشف شده‌اند. از دیگر بناهای تاریخی در این شهر می‌توان به سقاخانه، گورستان‌های قدیمی، تپه ظلا کتی، پل فلزی و امامزاده‌های قدیمی اشاره کرد.

قبرستان و مسجد پوشیده از درخت در فریدونکنار 4654164141
مسجد و قبرستان تاریخی در دل طبیعت و هوای مه آلود فریدونکنار

6- پارک لاله فریدونکنار

پارک لاله در فریدونکنار، در انتهای بلوار بسیج واقع شده است و به عنوان یک جاذبه دیدنی شناخته می‌شود. این پارک در کنار ساحل دریای خزر قرار گرفته و امکانات زیادی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. با فضای سبز، آلاچیق‌های متعدد، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آبخوری، بوفه، کافه، رستوران، وسایل ورزشی و فضای بازی کودکان، پارک لاله یک محل مناسب برای تفریح و استراحت است. این پارک اجازه چادرزدن و کمپ شبانه را به بازدیدکنندگان می‌دهد و آلاچیق‌های آن فرصتی را برای تماشای طلوع و غروب آفتاب ساحل به آن‌ها می‌دهد. باغ پرندگان همچنین یکی از بخش‌های جذاب پارک لاله است.

📍 آدرس دقیق  پارک لاله فریدونکنار (برای مشاهده آدرس دقیق پارک لاله فریدونکنار روی لینک رنگی شده کلیک نمایید)

برگ های ریخته شده از درختان تنومند پارک لاله فریدونکنار 2123132121
خش خش برگ های پاییزی در پارک لاله فریدونکنار

7- باغ پرندگان، یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار

باغ پرندگان فریدونکنار، اولین باغ پرندگان شمال کشور، در پارک لاله و نزدیک به ساحل ماسه‌ای قرار دارد. این باغ، مجموعه‌ای بزرگ از پرندگان بومی و مهاجر را در خود جای داده است. بازدیدکنندگان بسیاری به اینجا می‌آیند تا از پرندگان کمیاب و متنوع این مجموعه لذت ببرند. در باغ پرندگان فریدونکنار، انواع پرندگان از قوی وحشی، خوتکا، غاز وحشی، مرغابی، پلیکان، طوطی، طاووس تا پرندگان مهاجر منطقه سیبری همچون درنا نگهداری می‌شوند. این باغ، اندازه‌ای کوچک و آرام دارد و بسیاری از پرندگان در قفس نگهداری نمی‌شوند؛ بنابراین، می‌توانید به راحتی حیوانات را از نزدیک مشاهده کنید و غذایی به آن‌ها بدهید. باغ پرندگان فریدونکنار همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۷ بعد از ظهر برای بازدیدکنندگان عمومی باز است.

اسامی پرندگان در باغ پرندگان فریدونکنار:

 • قوی وحشی
 • خوتکا
 • غاز وحشی
 • مرغابی
 • پلیکان
 • طوطی
 • طاووس
 • پرندگان مهاجر منطقه سیبری همچون درنا

📍 آدرس دقیق باغ پرندگان (برای مشاهده آدرس دقیق باغ پرندگان فریدونکنار روی لینک رنگی شده کلیک نمایید)

انواع پردنگان در باغ پرندگان فریدونکنار 524152416341
نمایی از قو ها و پرندگان مختلف در باغ پرندگان فریدونکنار

8- روستای ازباران

روستای اِزباران در فریدونکنار با آب بندان‌های بسیار، جنگل‌های انبوه و پرواز دسته‌ای قوهای آوازخوان معروف است. این روستا با قدمتی بسیار قدیمی و مردمی مهمان‌نواز، تمامی فصول سال را میزبان گردشگرانی از سراسر کشور است. ازباران در قسمت شمالی آمل و جنوب فریدونکنار واقع شده و جمعیت حدود ۲۳۷۷ نفر و ۷۷۱ خانوار دارد. معیشت اکثر مردم این روستا بر کشاورزی و دامپروری استوار است و در فصول پاییز و زمستان برخی از آن‌ها به صید پرندگان وحشی می‌پردازند.

فصل صید ماهی در روستای ازباران : پاییز و زمستان

9- شهرک ساحلی خزرشهر، یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار

شهرک ساحلی خزرشهر در مسیر بابلسر به فریدونکنار قرار دارد و فاصله آن از تهران حدود ۳۰۰ کیلومتر، از بابلسر ۱۰ کیلومتر و از فریدونکنار حدوداً ۵ کیلومتر است. خزرشهر، بعد از دریاکنار، یکی از اولین شهرک‌های ساحلی در ایران است که در کنار دریای خزر در دوران قبل از انقلاب احداث شده است. شهرک ساحلی خزرشهر به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود و بخش شمالی دارای مراکز تفریحی، اقامتگاه‌ها، زمین‌های ورزشی و امکانات رفاهی است.

📍 آدرس دقیق  شهرک ساحلی خزرشهر (برای مشاهده آدرس دقیق شهرک ساحلی خزرشهر روی لینک رنگی شده کلیک نمایید)

10- پل فلزی فریدونکنار

پل فلزی فریدونکنار، اولین پل ماشین‌ رو در ایران است و هنوز به شدت استفاده می‌شود. ساخت این پل به دوران رضاخان و سال ۱۳۱۳ برمی‌گردد. با طول ۸۰ متر، ارتفاع ۱۶ متر و عرض ۸ متر، این پل از روی رودخانه شهر فریدونکنار عبور می‌کند و به عنوان نمادی زیبا برای این شهر شناخته می‌شود. این اثر تاریخی با ظاهر باشکوه، معماری زیبا و مهندسی دقیق و حساب‌شده مشهور است. پل فلزی فریدونکنار توسط مهندسان سوئدی و آلمانی طراحی شده و به عنوان بخشی از مسیر ارتباطی بین بابلسر و فریدونکنار و جزء شاه‌راه شرق به غرب مازندران شناخته می‌شود. این پل در تاریخ ۹ بهمن سال ۱۳۸۶ به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسید.

زمان ساخت پل فلزی فریدونکنار: دوران رضاخان و سال ۱۳۱۳

📍 آدرس دقیق پل فلزی فریدونکنار (برای مشاهده آدرس دقیق پل فلزی فریدونکنار روی لینک رنگی شده کلیک نمایید)

تماشای غروب آفتاب از پل فلزی فریدونکنار 656441541521
تماشای دل انگیز غروب آفتاب از روی پل فلزی فریدونکنار

11- روستا جزین، یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار

روستای جزین، در فاصله 13 کیلومتری از شهرستان واقع شده است. این روستا با جنگل‌های سبز و بزرگ، پوشش گیاهی متنوع، درختان بلند و طبیعت بکر و استثنایی خود، در مساحتی به وسعت 60 هکتار قرار دارد. مسافران و گردشگران زیادی در سفر به فریدونکنار، جزین را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند. این روستا یکی از روستاهایی است که در حاشیه آببندان واقع شده و دارای یک آببندان به مساحت تقریباً 72 هکتار و عرض 8 تا 10 متر است. رودخانه‌ای نیز در کنار این آببندان جریان دارد که به عنوان منبع تغذیه محسوب می‌شود.

مساحت روستای جزین :

مساحت روستا جزین 60 هکتار است.

📍 آدرس دقیق روستا جزین (برای مشاهده آدرس دقیق روستای جزین روی لینک رنگی شده کلیک نمایید)

طبیعت بکر و دریاچه روستا جزین 526235214633
خانه های چوبی و دریاچه پوشیده از پوشش گیاهی روستا جزین


جاذبه های دیدنی فریدون کنار

تالاب فریدونکنار: تالاب فریدونکنار یکی از جاذبه‌های دیدنی فریدونکنار است که در جنوب شهر قرار دارد. این تالاب به عنوان محل زندگی پرندگان و آبزیان معروف است و در فصل پاییز و زمستان، گونه‌های کمیابی در آن ظاهر می‌شوند. در اینجا می‌توانید پرندگانی مانند طاووسک، اردک نوک پهن، سسک دم پهن، عقاب دریایی دم سفید و بوتیمار را مشاهده کنید و از طبیعت بکر و زیبای تالاب فریدونکنار لذت ببرید. این تالاب به عنوان یکی از زیباترین و غنی‌ترین تالاب‌های کشور شناخته می‌شود.

پرندگان تالاب فریدونکنار :

 • طاووسک
 •  اردک نوک پهن
 • سسک دم پهن
 • عقاب دریایی دم سفید
 • بوتیمار
پرندگان دریایی در حال فرود در تالاب فریدونکنار مازندران 5754545687200439
فرود پرندگان دریایی در آب های زلال تالاب فریدونکنار

سواحل فریدونکنار: سواحل ماسه‌ای فریدونکنار مناطقی برای گشت و گذار بسیار دل‌چسب هستند. این سواحل شامل محوطه‌های جداگانه‌ای برای شنای آقایان و بانوان است و به شما امکان می‌دهد به راحتی در آب شنا کنید. همچنین، در سفر خود به فریدونکنار، در مسیر به سمت میدان ماهی، دریا را پیش رو خواهید داشت.

ساحل شنی فریدونکنار 4785749745.376354
برخورد جریان آب به سواحل آرام و شنی فریدونکنار

شالیزارهای فریدونکنار: شالیزارهای فریدونکنار، جایی است که زندگی زیبا و آرامش بخش را به شما القا می‌کند. در این شالیزارها، مردان و زنان با لباس‌های محلی و رنگارنگ در حال کشت برنج‌های با کیفیت ایرانی هستند. تماشای این منظره زیبا و سبزی طبیعت، آرامشی بی‌نظیر را به شما هدیه می‌دهد و شما را از همه دغدغه‌های زندگی شهری دور می‌کند. به شالیزارهای زیبا بروید و از این تجربه زندگی روستایی لذت ببرید!

مردان و زنان نشاکار ،در شالیزار فریدونکنار 463463435453452
نشا شالی مردان و زنان کشاورز در شالیزارهای سبز فریدونکنار

باغ پرندگان فریدونکنار: فریدونکنار، شهری است که به عنوان شهر پرندگان شناخته می‌شود. با تالاب فریدونکنار به عنوان محل زندگی بسیاری از پرندگان مهاجر و بومی، این شهر را به یک مقصد مورد علاقه برای مهاجرت پرندگان تبدیل کرده است. علاوه بر این، اولین باغ پرندگان در شهرهای شمالی نیز در فریدونکنار واقع شده است. در این باغ، انواع پرندگان از جمله مرغابی، غاز وحشی، قو، پلیکان، خوتکا و پرندگان مهاجری که از سیبری به این منطقه سفر می‌کنند، نگهداری می‌شوند.

مجموعه پرندگان باغ پرندگان در فریدونکنار :

 • مرغابی
 • غاز وحشی
 • قو
 • پلیکان
 • خوتکا
 • پرندگان مهاجری که از سیبری
باغ پرندگان فریدونکنار با محوطه سازی و آب بندان زیبا 545648541525864541468
محوطه سازی سرسبز و پرندگان شناور در آب باغ پرندگان فریدون کنار

روستاهای فریدونکنار: روستاها در فریدونکنار به عنوان جاذبه‌های دیدنی مهم شناخته می‌شوند که سبک زندگی محلی در آن‌ها مشاهده می‌شود. روستای ازباران با رودخانه‌ها، آب‌بندان‌ها و نهرهای زیبا، جذابیت طبیعی خاصی را ایجاد کرده است. این روستا حدود ۵ کیلومتر از شهر فریدونکنار فاصله دارد. همچنین روستای جزین نیز در جنوب شرقی شهر قرار دارد و فاصله آن از شهر ۱۱ کیلومتر است. جزین دارای یک جنگل انبوه به وسعت حدود ۶۰ هکتار است که رودخانه‌ای از آن عبور می‌کند و این جنگل را بهشتی برای طبیعت‌دوستان تبدیل کرده است. علاوه بر جنگل جزین، در این روستا حدود ۵۰ هکتار دریاچه نیز وجود دارد که زیبایی منطقه را بهبود می‌بخشد.

روستاهای سرسبز فریدونکنار :

 • ازباران
 • جزین
ویلای قدیمی با باغ سبز و کوهستان پوشیده از برف در روستای ازباران 465786584760330
ویلای قدیمی با باغ سبز و کوهستان پوشیده از برف در روستای ازباران

پارک لاله : پارک لاله یکی از پارک‌های ساحلی و زیبای فریدونکنار است که سبب می‌شود سرسبزی شهر با امواج دریا همراه شده و گردشگران را میزبانی خوشایندی کند. برای رسیدن به پارک لاله، باید به خیابان چمران مراجعه کنید و ورودی این پارک ساحلی را پیدا کنید. در این پارک، می‌توانید صدای امواج دریا و آوای پرندگان و ماهی‌خواران را بشنوید و از حضور در فضای دلنشین و امن لذت ببرید.

پارک ساحلی و سرسبز لاله در فریدون کنار 41355684584655
چمنزار و طبیعت سازی سرسبز پارک ساحلی لاله در فریدون کنار

شهرک ساحلی خزرشهر: شهرک ساحلی خزرشهر، یک منطقه مسکونی بسیار زیبا واقع در حاشیه دریاست که برخورداری از آب و هوای فوق‌العاده‌ای دارد. برای ورود به این شهرک، نیاز به کارت ورود یا توافق با مالکان ویلاها دارید. فاصله این شهرک مجلل از شهر فریدونکنار حدود ۶ کیلومتر است. شهرک ساحلی خزرشهر شامل دو بخش شمالی و جنوبی است، که بخش شمالی به دلیل قرار گرفتن در نوار ساحلی بیشترین طرفداران را جذب می‌کند. ویلاهای این شهرک اغلب با امکانات لوکس و مجلل ساخته شده‌اند و همه چیز برای تفریح کامل فراهم است. در سواحل خزرشهر، رستوران‌ها و کافه‌های متعددی وجود دارند که پس از تفریح در آب، می‌توانید از خدمات آن‌ها بهره‌برداری کنید.

بررسی شهرک خزرشهر، یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار :

 • فاصله شهرک خزرشهر تا شهر فریدونکنار : 6 کیلومتر
 • امکانات : رستوران و کافه، در رودی ، امنیت، ویلاهای لوکس
شهرک ساحلی و سرسبز خزرشهر در کنار برج های ساحلی فریدون کنار 54687458476820
شهرک ساحلی و سبز خزرشهر در کنار برج های ساحلی در شهر فریدون کنار

جاذبه‌ های تاریخی فریدونکنار

 • پل فلزی فریدونکنار
 • آرامستان های قدیمی فریدونکنار

پل فلزی فریدونکنار : پل فلزی فریدونکنار بر روی رودخانه قزل‌اوزن واقع شده است، ارتباطی مهم بین بخش‌های مختلف شهر را برقرار می‌کند. با طولی حدوداً ۲۵۰ متر و ساختاری فلزی، این پل از دیدنی‌های شهر محسوب می‌شود. این سازه، در کنار زیبایی طبیعت اطراف، به تماشاگران فرصتی عالی برای دیدن مناظر زیبا و لذت بردن از تماشای رودخانه و ساحل فریدونکنار را می‌دهد.

دانستی پل فلزی فریدونکنار :

 • پل فلزی فریدونکنار بزرگترین و مهم‌ترین پل‌های شهر فریدونکنار است.
 • طول پل فلزی : 250 متر
 • متریال : فلز
نورپردازی در شب پل فلزی فریدونکنار، یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار 56955965900134
نورپردازی پل فلزی و قدیمی فریدون کنار در شب تاریک

آرامستان های قدیمی فریدونکنار : آرامستان‌های قدیمی فریدونکنار مکان‌هایی است که به عنوان قبرستان‌های قدیمی و تاریخی در این شهر شناخته می‌شوند. این آرامستان‌ها شاهد تاریخ و فرهنگ مردم قدیمی فریدونکنار هستند و جایگاهی مهم در جامعه و تاریخ این منطقه دارند. در آرامستان‌های قدیمی فریدونکنار می‌توان به قبرها و آثار قدیمی و تاریخی که به نمایندگی از سبک معماری و فرهنگ مردم قدیمی این شهر است، برخورد کرد. این مکان‌ها از جمله مناطق تاریخی و دیدنی فریدونکنار هستند که گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ می‌توانند آنها را بازدید کنند و از زیبایی‌ها و ارزش‌های تاریخی این شهر لذت ببرند.

📍 آدرس دقیق آرامستان های قدیمی فریدونکنار (روی نقشه)

قبرهای سنگی گورستان، یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار 14358186574856202
قبرهای سنگی و قدیمی از بازماندگان در آرامستان فریدونکنار

جاذبه های مذهبی فریدونکنار

تصویری از مکان های تاریخی و مذهبی و امام زاده ها، یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار 476435415354400
جاذبه های مذهبی و تاریخی معروف در فریدونکنار

ارسال دیدگاه